Збірна України з шахів розпочинає свій шлях на Олімпіаді: команда та перспективи на успіх.


Василь Іванчук у процесі шахового поєдинку.

Основним критерієм для встановлення позицій є загальна сума командних очок, а додатковим показником виступає коефіцієнт Бергера. Далі йде кількість індивідуальних очок, а також загальна кількість очок суперників, за винятком найнижчого результату.

Зображення: FIDE Норвезький гросмейстер Магнус Карлсен у процесі гри в шахи.

Змагання відбудуться у 11 турах за швейцарською системою. Часовий контроль становитиме півтори години на 40 ходів, а також півгодини до завершення партії з додатковими 30 секундами, які нараховуються з першого ходу. Серед основних претендентів у чоловічому турнірі: команди США (Фабіано Каруана, Веслі Со, Леньєр Домінгес і Левон Аронян), Індії (Сантош Відіт, Рамешбабу Праггнанандхаа, Домараджі Гукеш, Арджун Ерігайсі), Китаю (Вей І, Дінь Ліжень, Ю Яньчжі), Узбекистану (Нодірбек Абддусаторов, Ноддірбек Якуббоєв, Явохір Сіндаров) та Нідерландів (Аніш Гірі, Йорден Ван Форест).

Також потужні команди з Норвегії, очолювані Магнусом Карлсеном, Німеччини на чолі з Вінсентом Кеймером, Англії, де лідером є Микита Витюгов, Угорщини, до якої повернувся Рихард Раппорт, Польщі, що представляє Єжі Дуда, а також Франції, за яку грають Максим Вашьє-Лаграв та Етьєнн Бакро.

Знімок: Марія Емеліанова/Chess.com Український гросмейстер Василь Іванчук у процесі партії.

І ось, нарешті, на сцену виходить збірна України. Склад команди представлений такими гравцями: Андрій Волокитін (рейтинговий 2660), Василь Іванчук (2635), колишній чемпіон світу Руслан Пономарьов (2654), Антон Коробов (2650) та Володимир Онищук (2610). Що ж можна очікувати від нашої команди?

Усе, що тільки можна уявити. Шахісти на кшталт Пономарьова та Іванчука здатні на неймовірні вчинки. Що стосується Руслана, то в цьому році він явно підняв свій рівень гри, і це, відповідно, позначилося на його результатах. Василь не показує тих творчих успіхів, які свого часу дозволяли вважати його генієм. Проте львів'янин завжди грає з великим натхненням за команду України. Це його можливість повернутися до шахової еліти.

Антон Коробов демонструє часом чудову гру, але виступає дуже нерівно. Це почалося ще на початку року, коли він боровся за перше місце на знаменитому турнірі "В" у нідерландському Вейк-ан-Зеє. Він мав кілька абсолютно виграшних позицій, але не реалізував їх. У останньому турнірі в Німеччині Коробов зміг посісти друге місце і довів, що знаходиться в чудовій формі. Зважаючи на те, що Антон виступає на четвертій шахівниці, він цілком може стати забійником команди.

На чолі наших гравців стоятиме Волокитін. Андрій нещодавно взяв участь у престижному турнірі в Поляниці-Здруй. Після двох початкових нічиїх він несподівано програв чотири партії підряд. Однак, зібравши сили, зміг здобути дві перемоги. Загалом, львів'янин виступив не зовсім вдало, але все ж не провалив турнір. Сподіваємося, що він зможе зберегти свою позицію на шахівниці.

Фото: Федерація шахів України Андрій Волокітін під час шахової партії.

На нашу думку, ключовою фігурою збірної України стане її капітан Олександр Білявський. Беззаперечно, він належить до числа найталановитіших тренерів у світі. Його глибоке розуміння шахової гри та вміння працювати з психологією роблять його унікальним фахівцем. Завдяки його лідерству, команда з 15-м рейтингом має всі шанси на успіх і навіть на здобуття медалей.

Щодо його колег-капітанів, варто виділити Володимира Крамника. Він буде керувати узбецькою командою шахістів. Беручи до уваги, що ці молоді таланти несподівано здобули титул чемпіонів на останній Олімпіаді, їх шанси на успіх у нинішньому турнірі виглядають досить обнадійливо.

Жіноча збірна України: без сестер Музичук

Жіноча шахова Олімпіада не може похизуватися такою ж потужністю учасниць, як чоловіча. Багато команд приїдуть без своїх провідних гравців. Особливо вражає ситуація з китайською збірною, яка виступить без чотирьох найсильніших шахісток: чинної чемпіонки світу Цзю Веньцзю, претендентки на титул Тань Чжуньї, колишньої претендентки Лей Тінцзе, а також найрейтинговішої гравчині Хоу Іфань. Відверто кажучи, з такою командою жоден суперник не мав би шансів. Як же так вийшло, що в Китаї, де шахи розвиваються так активно, чотири найкращі гравчині не зможуть взяти участь в Олімпіаді? Це справжня загадка. Тож, хто ж зможе поборотись за золото?

Першочергово, це збірна Індії (Харіка Дронвалі, Вайшалі Рамешбабу). Утім, і в цій країні є втрати. Відсутність Хампі Конеру - відчутна втрата для рейтинг-фаворитів Олімпіади. За нею йдуть грузинки (Ніно Дзагнідзе, Лейла Джавахашвілі, Ніно Баціашвілі). Капітаном у них, до слова, є знаний український гросмейстер Володимир Тукмаков. Потім йдуть польські шахістки (Аліна Кашлінська, Моніка Сочко, Олександра Мальцевська). Все ж таки четвертими є китаянки. Їх теж у жодному разі не можна недооцінювати.

Фото: FIDE Марія Музичук грає в шахи на одному з турнірів.

І, нарешті, п'ятими за рейтингом є українки. Наші втрати є трохи меншими, ніж китайські, проте теж досить відчутними. На змагання не поїхали сестри Музичук. Давно відомо, що у них конфлікт з Федерацією шахів України. Хто б не мав слушність у конфлікті, але дуже прикро, що обидві сторони не дійшли згоди. Уявімо, що вони грали б... Тоді наша збірна була б серед головних претендентів на перемогу.

Отже, маємо те, що маємо. Лідером нашої збірної виступає Юлія Осьмак (2471). Минулого року вона стала матір'ю, а тепер знову активно займається своїми справами. На другій позиції розташувалася колишня чемпіонка світу Анна Ушеніна (2417). На третій шахівниці гратиме віцечемпіонка Європи Наталія Букса (2389), яка має всі шанси стати основним джерелом очок для команди. Досвідчена Інна Гапоненко (2324) займе четверту позицію, а запасною гравчинею буде Євгенія Долуханова (2304).

Зображення: FIDE Наталія Букса на турнірі.

Як і у чоловіків, вважаємо головною постаттю збірної - капітана команди Михайла Бродського. Він знаходиться біля керма з 2011 року. Досвідчений і спокійний, він упевненою рукою веде свій колектив. На останній Олімпіаді наші посіли перше місце. Цього року на це розраховувати важко, а от за медалі поборотися можна.

Все буде вирішено на шахівницях. Пильно спостерігаємо за розвитком подій...

Related posts