Юлія Стародубцева - новий талант українського тенісу. Її тріумф у Пекіні стане лише першим кроком до великих досягнень.


Після закінчення Відкритого чемпіонату США на українських вболівальників тенісу чекало одразу декілька неприємних новин. Як і минулого року, достроково завершила свій сезон Еліна Світоліна, вона перенесла операцію на правій нозі. Також через проблеми зі здоров'ям була вимушена закінчити виступи у 2024-му четверта ракетка України Ангеліна Калініна. Ще дві українки з першої сотні світового рейтингу, Даяна Ястремська та Леся Цуренко, останнього разу радували своїми перемогами ще в кінці липня і на початку серпня відповідно. З наших топів стабільно продовжувала вигравати матчі тільки Марта Костюк, але і вона на великому турнірі WTA 1000 в Пекіні несподівано поступилася у стартовій зустрічі 22-річній американській тенісистці українського походження Кеті Волинець.

Несподівана радість прийшла з місця, звідки, здається, це й очікували, але не на турнірі такого високого рівня. Юлія Стародубцева, 115-та ракетка світу, успішно пройшла кваліфікацію на China Open і вразила всіх, дійшовши до чвертьфіналу основної сітки. Тут її зупинила лише шоста ракетка світу Коко Гофф – найкраща тенісистка до 21 року та чемпіонка US Open 2023. На шляху до чвертьфіналу Юлія здолала суперниць, що займали 69, 37, 47 і 14 місця у світовому рейтингу, а найвражаючою стала її перемога над "нейтральною" росіянкою Анною Калінською, яку вона обіграла з "бубликом" у другому сеті. Це була найзначніша перемога Юлії, а також її дебютний тріумф у матчах з тенісистками з Топ-20 WTA. Давайте спробуємо розібратися, що стало причинами такого вражаючого успіху в кар'єрі 24-річної українки.

Юлія Стародубцева з'явилася на світ у Каховці в 2000 році. Першою її тренеркою в Україні стала Тетяна Миколаївна, бабуся новокаховчанки Ангеліни Калініної. Вже з десяти років Юлія демонструвала вражаючі результати на національному рівні, здобуваючи перемоги в одиночних змаганнях, парних та змішаних. Однак сама спортсменка зазначала, що навіть такі досягнення не гарантували їй продовження кар'єри через брак фінансових можливостей. Тому в 2017 році Стародубцева вирушила до Сполучених Штатів для навчання в університеті, де провела наступні п'ять років. Там вона виступала за команду Old Dominion University у Вірджинії.

Під час свого навчання в університеті українська тенісистка виступала в одному з найпрестижніших дивізіонів Конференції США, що об'єднує навчальні заклади з південних штатів, таких як Флорида, Алабама, Джорджія, Вірджінія, Луїзіана, Теннессі, Нью-Мехіко, Техас, Кентуккі та інші. У період своєї студентської кар'єри Стародубцева досягла 17-ї позиції в одиночному розряді та зайняла перше місце в парному. Вона неодноразово ставала лауреаткою нагороди за найкращого гравця місяця. Юлія здобула перемоги над численними високорейтинговими суперницями, встановила рекорд, вигравши 17 матчів поспіль, і зробила значний внесок у тріумфи жіночої команди свого університету на чемпіонатах 2021 і 2022 років.

Потрібно зазначити, що виступи на професійних турнірах ITF Юля розпочала з 2015 року. Вона грала ф'ючерси в Україні (виступала в Бучі, Харкові та Івано-Франківську), також їздила в Молдову та Єгипет. Ще в той час вона продовжувала грати на юніорському рівні. Звісно, все це закінчилось літом 2017 року.

Повноцінне повернення української тенісистки на професійну арену відбулося під час змагань у Ромі (Джорджія, США) наприкінці січня 2023 року. На той момент вона мала нульовий рейтинг і була змушена брати участь у wild card турнірах, щоб потрапити до кваліфікації. Для фінансування старту їй вдалося зібрати кошти за допомогою краудфандингу. Вже на наступних змаганнях ITF W25 у Спрінзі (Техас) українка здобула свій перший титул. Стародубцева продовжила свою кар'єру на турнірах ITF у США, у травні стала фіналісткою змагань на 60 тисяч доларів у Нейплсі (Флорида), а в червні виграла аналогічний турнір у Самтері (Південна Кароліна). Того літа вона також вийшла у фінал в Евансвіллі (Індіана) і завоювала перемогу в Далласі (Техас). Поряд із успіхами в одиночному розряді, тенісистка виграла кілька титулів у парному розряді, найбільш значущим з яких став тріумф на турнірі на 100 тисяч доларів у Ландісвіллі (Пенсільванія) разом з американською тенісисткою Софі Чанг.

Швидкий набір рейтингових очок дозволив Стародубцевій вперше взяти участь у кваліфікації Grand Slam на Відкритому чемпіонаті США. У першому раунді відбору Юлія програла 18-річній швейцарці Селін Наеф, а її виступ виявився не таким вдалим. Проте українка не зупинилася на досягнутому і продовжила змагання в США, досягнувши успіху на турнірі ITF у Ранчо-Санта-Фе (Каліфорнія), де здобула перемогу на змаганнях з призовим фондом 60 тисяч доларів. Цей титул залишається її останнім досягненням в одиночному розряді.

Ще влітку 2023-го на Юлю звернув увагу колишній капітан збірної України з тенісу Михайло Філіма, це сталося під час підготовки до матчу плейоф Кубку Біллі Джин Кінг з командою Нідерландів. Тоді Стародубцева не змогла доєднатися до національної команди, адже не мала можливості повернутися до США після виїзду за кордон. Але в квітні наступного року уже була в команді на матчі раунду Кваліфікації проти Румунії.

Під час підготовки до гри проти Нідерландів я мав розмову з Юлею, де зазначив, що її удари мають вражаючий рівень. На мою думку, це є її основною силою в порівнянні з іншими спортсменками. Вона вміє грати на льоту і володіє відмінним різаним ударом, що є надзвичайно важливим у жіночому тенісі. Після навчання в університеті Юля отримала чудову психологічну підготовку, адже в її програмі було багато командних ігор, що значно підвищує впевненість. Я впевнений, що в майбутньому вона стане надзвичайно цінним гравцем для збірної України, оскільки для неї гра за команду не є додатковим стресом.

Стародубцева може також сильно грати пару, це ще один плюс для гравця збірної. Юля - збалансований гравець. Часто буває так, що у тенісистки є класний удар справа, а зліва є питання. Вона вміє грати і там, і там, непогано рухається, має голову на плечах. В емоційному плані у неї все добре, що теж надзвичайно важливо для жінок", - розповів Філіма вже під час виступу Юлі на турнірі в Пекіні.

Михайло Філіма, на прикладі Стародубцевої, підкреслив для батьків, що кар'єра їхніх дітей, які займаються тенісом, може розвиватися успішно, навіть якщо обирати різні шляхи.

"Я пам'ятаю, що Юля грала на рівні з іншими. Особливо не виділялась високими результатами в юніорах, але показувала, що вміє грати в теніс. Для батьків, в яких зараз діти займаються тенісом, досягнення Стародубцевої - певний показник. Тобто поїхати навчатися після юніорських виступів - це не хрест на професійній кар'єрі, а навпаки, можливо, це дасть якийсь поштовх в подальшому. Є багато векторів, як розвиватися".

У жовтні 2023 року Стародубцева нарешті завершила підготовку своїх документів і змогла відвідати турнір WTA 125, що проходив у Коліну (Чилі). Там їй вдалося дійти до чвертьфіналу. Цей сезон став для неї підсумковим.

Українка розпочала 2024 рік на 157 місці в рейтингу WTA, це давало змогу потрапляти до кваліфікації турнірів Grand Slam, а також грати у відборі до змагань WTA 250, або в основі WTA 125 і нижче. Насправді це надзвичайно складний період, адже потрібно грати дуже багато матчів, а рейтингові очки водночас заробляти непросто. Після невдачі у відборі до US Open 2023, де вона під час матчу сильно пошкодила ліву кисть, Стародубцева реабілітувалась на Australian Open 2024. У кваліфікації вона здолала усіх трьох суперниць, але в першому раунді основи занадто рознервувалась і без шансів програла на той момент шостій ракетці світу Онс Жабер із Тунісу. Щоб приблизно розуміти, чим виступ у кваліфікації на турнірі GS відрізняється від змагань ITF, які до того грала Юля, тримайте невелике порівняння. За вихід до основи австралійського мейджора українка отримала 40 рейтингових балів, за перемогу на 60-тисячнику в Ранчо-Санта-Фе - 80 очок. Водночас призові кардинально відрізняються в інший бік: $79,367 проти $9,142.

Прогрес Стародубцевої в рейтингу продовжувався до того часу, коли довелося захищати очки за минулорочні успішні виступи на турнірах в США. Робити це на змаганнях більш високих категорій складніше, адже збільшується конкуренція за вищі призові, приклад з попереднього абзацу більш ніж красномовний. Однак Юлія продовжила виступати на рівні ITF 100 і вище. На 100-тисячниках були два чвертьфінали і півфінал, на турнірах WTA мало що виходило. Найголовнішим досягненням у 2024-му, без сумніву, стали успішні виступи у кваліфікації турнірів Grand Slam.

Цьогоріч Юлі вдалось щось неймовірне у світі тенісу - вийти до основи всіх чотирьох мейджорів через кваліфікацію. До прикладу, українська тенісистка Леся Цуренко чотири рази з чотирьох можливих долала відбір на Australian Open (2011, 2013, 2022, 2023). Це можна пояснити тим, що Леся часто страждає від травм і її місце в рейтингу не завжди відповідає високому рівню її гри. Зазвичай на початку сезону, коли і відбуваються змагання в Мельбурні, Цуренко менше дошкуляли різноманітні пошкодження, що і дозволяло їй підтверджувати свій високий клас. За аналогією можна сказати, що місце Стародубцевої в рейтингу також не відображало її рівень гри, тому в перспективі потрібно було тільки дочекатися підйому.

На жаль, у Юлії були певні труднощі на турнірах Grand Slam. Лише на Вімблдоні їй вдалося здобути перемогу в одному матчі, де вона обіграла бельгійку Елісон ван Уйтванк. Зазначимо, що через півтора місяця після цього Елісон завершила свою кар'єру у 30 років через проблеми зі здоров'ям. У Лондоні, де Юлія виступала в кепці Еліни Світоліної, у неї був непоганий шанс продовжити боротьбу, але в другому колі її зупинила перспективна новозеландка Лулу Сан, яка в підсумку несподівано пробилася до 1/4 фіналу основної сітки з кваліфікації.

На Відкритому чемпіонаті США 2024 року жереб виявився не надто вдалим для Юлії, яка виступала в статусі кваліфаєра і зустрілася з триразовою фіналісткою цього турніру Вікторією Азаренко. Українська тенісистка несподівано здобула перемогу в першому сеті, але далі її шанси на успіх вичерпалися. На той момент Юлія займала 146-у позицію у світовому рейтингу, і саме після цієї гри розпочався її стрімкий підйом у таблиці.

Після виступу в Нью-Йорку, Стародубцева вирушила на турнір у Монастірі (Туніс), де вперше в кар'єрі досягла стадії 1/4 фіналу на змаганнях категорії WTA 250. Потім вона взяла тиждень відпочинку перед початком азійської серії. У Пекіні Юлія традиційно стартувала з кваліфікації, де без зусиль перемогла канадійку Керол Чжао (6:2, 6:2) та кореянку Су Чжен Чан (6:0, 6:2). Далі її чекають більш серйозні виклики. Спочатку вона здолала досвідчену німкеню Лауру Зігемунд (6:4, 7:6), а потім взяла реванш у чешки Катерини Синякової (6:2, 6:2) за поразку на траві в Берліні в червні. У третьому раунді українка перемогла Еліну Аванесян з Вірменії (6:3, 6:1), але не потиснула їй руку, оскільки нещодавно спортсменка мала російський паспорт. У 1/8 фіналу Юлії довелося грати проти ще однієї "нейтральної" тенісистки, Анни Калінської, з якою вона впоралася на відмінно (7:5, 6:0). У 1/4 фіналу Стародубцева вдруге в своїй кар'єрі зійшлася на корті з представницею Топ-10. У першому сеті американка Коко Гофф не змогла знайти свою гру, і Юлія виграла партію з рахунком 6:2, проте далі Коко продемонструвала свій вищий рівень гри.

Експертка українського тенісу Ольга Савчук, яка в даний час виконує роль коментатора на змаганнях WTA, зазначила, що її не дивує успіх Юлії. Вона також поділилася своїми думками щодо факторів, які сприяли покращенню її результатів.

"Думаю, що Юля відчула себе впевненіше на великих кортах, на великих аренах, перед великою кількістю уболівальників. У її грі найбільше виділяється божевільна самовіддача. Навіть коли дивишся на неї на тренуваннях, вона завжди дуже сконцентрована, не звертає уваги на сторонні чинники. Юля на тренуваннях саме грає у теніс, не просто бездумно перебуває на корті.

Для мене основним свідченням значних позитивних змін Юлі в цьому сезоні є її подача. Вона повністю змінила свій рух, впровадивши нові елементи. Зазвичай, коли вносяться зміни в техніку, потрібен час для адаптації та набуття впевненості. Однак вона швидко долає всі ці етапи. Вважаю, що головним фактором є її любов до тенісу та жагуче бажання грати і перемагати.

У Пекіні мене вразив її удар правою рукою. Він значно покращився, особливо в аспектах сили та швидкості в завершальній стадії. Тепер вона здатна практично весь розіграш вести форхендом, чудово орієнтується на корті і вміло підганяє себе під удар.

Прогрес Стародубцевої має величезне значення для збірної України. 16-17 листопада жіноча національна команда візьме участь у плейофі Кубку Біллі Джин Кінг, де зустрінеться з командою Австрії. Хоча цей суперник не є найбільш грізним (жодна з австрійських тенісисток не входить до Топ-200 світового рейтингу), у нас самих є чимало проблем. Поки що не відомо, чи виступить Марта Костюк. Світоліна та Калініна мають травми, а форма Ястремської та Цуренко залишає бажати кращого. Зважаючи на це, Стародубцева повинна стати важливим підсиленням для команди в цьому матчі, і вона сама на це натякала.

Не приховує свого захоплення виступами гравчині й капітан жіночої команди Ілля Марченко, для якого це стане дебютом на цій посаді.

В даний момент я активно спостерігаю за всіма тенісистками, тому мав можливість переглянути багато матчів Юлі, зокрема кілька на US Open. Моя думка з самого початку залишалася незмінною: її рейтинг не відповідає якості її гри. Я завжди вірив, що вона зможе досягти більших висот. Пройти кваліфікацію на всіх чотирьох турнірах Grand Slam - це надзвичайно складне завдання, і я вважаю, що її успіх не є випадковим. Можливо, умови в Пекіні виявилися ідеальними для її стилю гри. Переконаний, що ми ще станемо свідками вражаючих виступів Юлі.

Що стосується технічних аспектів її гри, то вона демонструє високоякісні удари як з форхенда, так і з бекхенда. Вона відмінно атакує, особливо коли виходить під форхенд та грає по лінії. Тому, якщо їй вдається мінімізувати помилки, вона стає серйозним суперником навіть для найсильніших. Швидкість і точність її ударів знаходяться на дуже високому рівні. Вона належить до тих гравців, які вважають за краще контролювати гру на корті, — зазначив Марченко.

До завершення року залишилось зовсім небагато часу, але Стародубцева демонструє відмінну форму. Вона активно тренується та бере участь у турнірах разом зі своїм хлопцем, австралійцем Пірсом Доланом. На матчі з Аванесян Юлія зазнала легкого ушкодження стегна, але якщо її здоров'я не підведе, їй слід продовжувати виступати та здобувати очки. Залишилось захистити не так багато, всього 80 очок за Ранчо-Санта-Фе та ще 50 в інших змаганнях. Наприклад, за вдалий виступ на турнірі в Пекіні українка може отримати 245 рейтингових балів, що становитиме близько 30% від усіх її очок, які вона матиме з наступного тижня.

На сьогоднішній день багато тенісисток переживають не найкращі часи: деякі відновлюються після виснажливого сезону, інші втомилися від складного розкладу, що ускладнює їхній шлях до успіху. Зробити прорив на початку 2025 року в Австралії буде значно важче, тому варто скористатися цим моментом.

Володимир Клепач, володар титулу чемпіона.

Related posts